Skit w Odrynkach – co warto wiedzieć?

Jest jednym z ciekawszych miejsc nad Narwią, a ciekawa atmosfera i piękna okolica sprawiają, że wycieczki w jego rejonie mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Skit w Odrynkach to jedyna prawosławna pustelnia w Polsce, ukryta wśród rozlewisk Narwi. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Jakimi skarbami może nas tutaj oczarować Podlasie?

Jest wiele powodów, dla których w trakcie wycieczki po Podlasiu warto odwiedzić skit w Odrynkach. Został on założony w XXI wieku, w rejonie wsi Odrynki, w rejonie której pustelnicy pojawiali się już w XVI wieku. Legenda podaje, że w 1518 roku w miejscu tym miał przebywać książę Michał Wiśniowiecki, który pobłądził wśród bagien. Widząc, że znalazł się w trudnej sytuacji, zaczął się modlić, prosząc o pomoc w przedostaniu się przez rozlewiska Narwi. Legenda podaje, że wtedy ukazała mu się ikona św. Antoniego Pieczerskiego, która wskazała mu odpowiednią drogę. Wkrótce w miejscu objawienia powstała pierwsza pustelnia, która funkcjonowała do 1916 roku.

Portal poleca: Sprawdź dlaczego warto odwiedzić Zamek w Patrykozach!

A co teraz?

Obecna pustelnia jest dziełem archimandryty Gabriela – mnicha, który był wcześniej przełożonym monasteru w Supraślu. Związany z Podlasiem, swoją ukochaną krainą, odrzucił propozycję objęcia biskupstwa w Bieszczadach. Skutkiem tego było pozbawienie go dotychczasowej roli w klasztorze w Supraślu. Po degradacji mnich postanowił przenieść się do wsi Odrynki, na terenie której założył swą pustelnię. A że ojciec Gabriel znany był z tworzenia ziołowych produktów o wyjątkowej mocy, Odrynki szybko stały się chętnie odwiedzanym miejscem. Obok domu dla mnichów, znajduje się tu drewniana cerkiew św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich, do której z pewnością warto zajrzeć.

Dziś chętnie zaglądają tu i wyznawcy prawosławia, i turyści, którzy chcą nacieszyć się tym niezwykłym miejscem, a jednocześnie spędzić czas wśród narwiańskich rozlewisk i podlaskich łąk. To miejsce robi wrażenie, a swą atmosferą może oczarować każdego.